Xbox 360 jako multimedia center

Większość posiadaczy x’klocków wie że potrafi odtwarzać filmy, muzykę i zdjęcia. Dzisiaj skupimy się na filmach, ponieważ tu pojawiają się największe problemy. Możemy odtwarzać WMV a nawet DIVX’y (jeżeli ściągnęliśmy aktualizacje) niestety o napisach czy innych formatach możemy zapomnieć (szczerze to nie testowałem MKV – nie było mi to potrzebne do szczęścia). A więc, skoro już xbox stoi pod naszym TV – pooglądajmy filmy 🙂

Istnieje parę sposobów, np. dedykowany Windows Media Center – możemy oglądać filmy z komputera pod warunkiem że mamy na nim windows’a – tego rozwiązania również nie testowałem dogłębnie ponieważ prędkość działania nie była powalająca a w dodatku trzeba mieć windows’a

Drugi sposób który mi najbardziej przypadł do gustu do PS3 Media Server (tak, niby dedykowany do PS3 a działa doskonale z xbox’em i nie tylko – ale o tym później). Soft jest napisany w JAVA więc działa pod Windowsem i Linuxem a nawet OS’x. Dlaczego on? Bo działa, jest szybki i transkoduje filmy włącznie z napisami na format dla zrozumiały przez xbox’a (oczywiście w locie).

Jeżeli chodzi o windows’a sprawa jest bardzo banalna, ściągamy program, ustawiamy mu ścieżkę do filmów, ustawiamy kodowanie napisów na CP1250.
Nie należy się sugerować obrazkiem PS3 bo i tak go nie znajdzie 🙂 za to po chwili nasz media serwer powinien być widoczny z poziomu xbox’a (Biblioteka filmów) oraz po podłączeniu powinna pokazać się w sofcie nasza konsola.

W przypadku linux’a potrzeba trochę więcej rzeczy, m.in.:

  • Mplayer
  • mencoder
  • ffmpeg binaries
  • JAVA

Metody pozyskania tych paczek nie będę tłumaczył, ponieważ będzie to wyglądać trochę inaczej dla każdego distro (jakby ktoś chciał to mogę mu pomóc z gentoo – w szczególności bez x’ów 😛 ). Taki mały hint: dobrze jest wrzucić czcionkę arial.ttf lub inną do folderu /home/user/.mplayer/fonts i zapisać jako subfont.ttf. Gdy mamy już wszystko możemy odpalić nasz media serwer ./PMS.sh

Na waniliowej konfiguracji jest dostęp do wszystkich plików, co można ograniczyć w konfiguracji. Po chwili także na serwer powinien być widoczny na xbox’ie i możemy się cieszyć filmami z napisami a komputer schować sobie tam gdzie nie będzie przeszkadzać hałas 😉 Jeżeli chodzi o transkodowanie to divx’y idą czasami z lekkimi przycięciami u mnie na P3 1GHz (ale jest dosyć mocno obciążone), zalecane jest P4 do materiału 720P lub C2D do 1080P. Dobrze też by było podpiąć wszystko kablem 100mbit albo najlepiej 1gbit ale na wifi g 720p też działa bez zająknięcia (o dziwo).

Ale nasz serwer można nie tylko wykorzystać z konsolą, jak nazwa wskazuje działa najlepiej z PS3 ale większość urządzeń które obsługuje DLNA powinna działać (z obserwacji innych użytkowników działa najlepiej).


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *